Youth sports meet: Chennai athletes maintain supremacy

Chennai: Chennai athletes continued to dominate the track and field events Day 2 of the Youth Sports National Athletics Meet at SAI complex, Mumbai.

By winning five silver and seven bronze, the Chennai athletes lead the pack taking the overall tally to 9 gold, 10 silver and 12 bronze in two days. In the overall event, the southern athletes are dominating.

Chennai and Bengaluru athletes won 3 gold each, while Hyderabad bagged 2 and Thiruvananthapuram managed its first gold. The southern athletes now have an overall clutch of 23 medals including eight gold and an equal number of silver.

RESULTS

College Girls

1500 M: Divya Pandey – MKJK Mahavidyalaya (Rohtak) 5:09.37 sec; 2. N Suchitra, St. Ann’s Mehdipatnam (Hyderabad) 5:11.17 sec; 3. Aishwarya M, MOP Vaishnav College for Women (Chennai) 5:11.82 sec.

HIGH JUMP

Madhumitha A – Selvam Arts & Science College (Chennai) 1.57 M; 2. Sarmistha Halder – Charuchandra College (Kolkata) 1.51 M, 3. Shalu Singh – Chhtrapati Shahu Ji Maharaj University (Lucknow) 1.48 M.

Senior Boys

800 M: Harjot Singh – Sri Guru Teg Bahadur Khalsa College, (Patiala) 1:58.36 sec, 2. Siva Prakash A, Alagappa Schools (Chennai) 1:58.79 sec, 3. Vishal Singh – Govt Boys SSS New Kondli (Delhi ) 1:58.86 sec.

TRIPLE JUMP

Naveen B, Al Ameen PU College (Bengaluru) 14.38 M, 2. Sakthikumar R – Alagappa Schools, Purusawalkam (Chennai) 14.11M, 3. Jegatheesan M – Khajamian HSSC (Chennai) 14.02 M.

Senior Girls

100 M: Sanika Nate – DAV Bhandup (Mumbai) 12.76, 2. Apoorva Pawar, HR College of Commerce & Economics Churchgate (Mumbai) 12.82 Sec, 3. Madhubaarathi M, Selvam HSS (Chennai) 12.86sec.

800 M: 1. Donthu Laxmi, Telangana State Sports School (Hyderabad) 2:17.21 sec, 2. Arpitha Bangarappa, Govt Pre University College (Bengaluru) 2:17.82 sec, 3. Kiruthiha R – St. Dominic Girls HSS (Chennai) 2:19.90 sec.

TRIPLE JUMP

Sangeetha R – St Dominic Girls HSS (Chennai) 11.98 M, 2. Vishrutha C – GRD CPF Matriculation HSS (Chennai) 11.79 M, 3. Indhu M, Sri VDS Jain HSS (Chennai) 11.27 M.

Junior Boys

400 M: Shobhit Rathee, Saraswati Vandana SSS (Rohtak) 50.94 Sec, 2. Pradeep S, Velammal Matriculation HSS (Chennai) 52.18 sec, 3. Mohd. Imran – Dr Zakir Husain SRSS (Delhi) 52.31Sec.

LONG JUMP

Chitaranjan R R J, Sri Ramakrishna HSS (Chennai) 6.67 M, 2. Arjun Chahal, Janta Inter College (Delhi) 6.55 M, 3. Ashish Podder, Nimta High Sschol (Kolkata) 6.05 M.

Junior Girls

400 M: 1. Swastidipa Karmakar, Mozepur Bharati Vidyamandir (Kolkata) 56.68 sec, 2. Jyoti Rani, Methodist Girls Inter College Moradabad (Delhi) 59.76 sec, 3. Vikhashini C – GRD CPF Matriculation HSS (Chennai) 59.88 sec.

2000 M : 1. Pushpa Yadav, Nari Shiksha Niketan Inter College (Lucknow) 6:54.44 sec, 2. Ananya Rajbhansi, Kalyannagar Vidyapith For Girls (Kolkata) 6:59.14 sec, 3. Krithika M, Corporation Higher Secondary School, Rathinapuri (Chennai) 7:01.16 sec.

Sub Junior Boys

High Jump

1. Pravith Upadhyaya, Sri Sri Ravishankar Vidyamandir – (Bengaluru) 1.63 M, 2. Rithick B – Maharishi Vidyamandir (Chennai) 1.60 M, 3. Damalla Chandra – Telangana State Sports S (Hyderabad) 1.55 M.

NT Bureau